Skip to content

360 Mckinley BlvdParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block5602
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,300
60%
Improvement Value:$292,300
40%
Total Assessment$723,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+3.6%
2024$9,899+8.8%
2023$9,095+8.3%
2022$8,400+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 5000, Page 1184Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1964