Skip to content

217 Sweet Briar PlaceParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block5603
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,000
56%
Improvement Value:$336,300
44%
Total Assessment$772,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,927+3.1%
2024$10,603+8.6%
2023$9,767+5.1%
2022$9,297-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 8658, Page 531Recorded2/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952