Skip to content

475 Berry LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block5603
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,700
61%
Improvement Value:$272,800
39%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815+3.1%
2024$9,523+9.1%
2023$8,727+5.1%
2022$8,305-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8516, Page 277Recorded10/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1951