Skip to content

513 Marion LaneParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block5606
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,200
62%
Improvement Value:$254,500
38%
Total Assessment$676,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+2.7%
2024$9,339+8.9%
2023$8,579+5.1%
2022$8,162-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

DeedBook 7969, Page 783Recorded5/9/1997

Property Built

Built

Year Built: 1963