Skip to content

491 Marion LaneParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block5606
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,800
63%
Improvement Value:$249,900
37%
Total Assessment$672,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,531+2.8%
2024$9,273+8.9%
2023$8,515+5.2%
2022$8,096+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 1471, Page 215Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$515,500

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 8719, Page 244Recorded8/30/2004

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 8034, Page 309Recorded1/13/1998

Property Built

Built

Year Built: 1957