Skip to content

239 Monroe AvenueParamus, NJ 07652

Built 2014

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block5608
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,829
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
34%
Improvement Value:$831,700
66%
Total Assessment$1,253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,900+2.6%
2024$17,443+8.1%
2023$16,131+5.2%
2022$15,336-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,045,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 1920, Page 1028NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 1618, Page 1869NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014