Skip to content

265 Mc Kinley BlvdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 14, 2001

Property Information

Block5609
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,900
52%
Improvement Value:$401,700
48%
Total Assessment$845,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+3.1%
2024$11,620+9.0%
2023$10,662+5.2%
2022$10,139-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 8386, Page 815Recorded7/26/2001

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 8338, Page 408Recorded1/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951