Skip to content

455 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5702
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,900
66%
Improvement Value:$190,400
34%
Total Assessment$559,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+3.1%
2024$7,656+9.6%
2023$6,983+5.4%
2022$6,624+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948