Skip to content

E 248 Washington PlParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5703
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
68%
Improvement Value:$200,600
32%
Total Assessment$618,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,725+3.1%
2024$8,462+9.7%
2023$7,714+5.4%
2022$7,318-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948