Skip to content

E 245 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5703
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,700
53%
Improvement Value:$316,100
47%
Total Assessment$674,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,553+3.7%
2024$9,215+9.4%
2023$8,425+5.5%
2022$7,986+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948