Skip to content

423 Bailey RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block5707
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
44%
Improvement Value:$548,000
56%
Total Assessment$981,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,921+3.0%
2024$13,513+9.0%
2023$12,392+5.4%
2022$11,754+33.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 2011, Page 1467Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9157, Page 86Recorded9/22/2006

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8734, Page 50Recorded10/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1951