Skip to content

410 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 2010

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block5707
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,100
32%
Improvement Value:$735,100
68%
Total Assessment$1,081,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,444+2.6%
2024$15,055+8.0%
2023$13,933+5.2%
2022$13,248-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 2457, Page 2193Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 1025, Page 1748NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/27/2012

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 425, Page 2146Recorded5/7/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010