Skip to content

460 Tulane CourtParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block5709
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
55%
Improvement Value:$392,700
45%
Total Assessment$876,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,419+3.1%
2024$12,043+9.3%
2023$11,017+5.2%
2022$10,473+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 3232, Page 147Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 620, Page 2426Recorded12/29/2010

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 9495, Page 396Recorded2/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1962