Skip to content

459 Nevada StreetParamus, NJ 07652

Built 2017

Last Sale Price
$1,360,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block5709
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,100
26%
Improvement Value:$1,181,200
74%
Total Assessment$1,599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,908+2.6%
2024$22,332+7.3%
2023$20,804+5.5%
2022$19,713+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,360,000

From:

To:

Sq Ft3,942DeedBook 3079, Page 1603NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 2491, Page 726NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/4/2017