Skip to content

459 Utah StreetParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block5710
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,400
33%
Improvement Value:$852,500
67%
Total Assessment$1,270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,174+2.7%
2024$17,704+7.5%
2023$16,474+5.2%
2022$15,665-11.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,085,000

From:

To:

Sq Ft4,464DeedBook 2649, Page 1867Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$1,179,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 9391, Page 237NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 8773, Page 314Recorded1/21/2005

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8151, Page 746Recorded3/12/1999