Skip to content

453 Utah StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jul 26, 1990

Property Information

Block5710
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,800
63%
Improvement Value:$242,500
37%
Total Assessment$655,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+3.2%
2024$8,991+8.1%
2023$8,315+5.2%
2022$7,900+19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 7386, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1951