Skip to content

463 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Apr 6, 2001

Property Information

Block5713
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage981
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,800
71%
Improvement Value:$139,000
29%
Total Assessment$485,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+3.0%
2024$6,681+7.9%
2023$6,189+5.3%
2022$5,879-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft981DeedBook 8365, Page 995Recorded5/9/2001

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

DeedBook 8051, Page 252NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1957