Skip to content

306 Idaho StreetParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Feb 7, 2002

Property Information

Block5713
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,900
62%
Improvement Value:$243,700
38%
Total Assessment$649,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+4.5%
2024$8,827+7.8%
2023$8,187+5.2%
2022$7,782+17.4%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,233DeedBook 8443, Page 788Recorded2/11/2002

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 7749, Page 719NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/29/1994

Property Built

Built

Year Built: 1961