Skip to content

E 305 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1984

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block5715
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,300
46%
Improvement Value:$420,400
54%
Total Assessment$778,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,102+2.8%
2024$10,804+7.6%
2023$10,043+5.2%
2022$9,549+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8002, Page 662Recorded9/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1984