Skip to content

551 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1976

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 7, 1990

Property Information

Block6614
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,400
41%
Improvement Value:$491,500
59%
Total Assessment$828,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,823+2.7%
2024$11,511+6.4%
2023$10,824+5.1%
2022$10,299+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 73520, Page 886

Property Sale

Sale
$325,333
DeedBook 7310, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1976