Skip to content

414 Bailey RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block5716
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,200
76%
Improvement Value:$126,000
24%
Total Assessment$534,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,522+3.1%
2024$7,293+9.7%
2023$6,649+5.2%
2022$6,318-5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951