Skip to content

432 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block5802
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
67%
Improvement Value:$154,300
33%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+3.0%
2024$6,435+7.7%
2023$5,974+5.4%
2022$5,670-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8048, Page 977NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1950