Skip to content

449 Vera PlParamus, NJ 07652

Built 2010

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 20, 2010

Property Information

Block5801
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
32%
Improvement Value:$803,900
68%
Total Assessment$1,176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,786+2.6%
2024$16,365+7.2%
2023$15,270+5.2%
2022$14,508+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 519, Page 1468NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/8/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010