Skip to content

411 Hickory Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block5803
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,600
54%
Improvement Value:$279,300
46%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,507+3.2%
2024$8,242+10.4%
2023$7,463+5.8%
2022$7,053+20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 3331, Page 1908Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$453,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 2261, Page 242NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1939