Skip to content

395 Terhune Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block5810
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,000
64%
Improvement Value:$207,600
36%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,129+3.4%
2024$7,865+10.6%
2023$7,111+5.7%
2022$6,729+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9410, Page 439Recorded9/19/2007

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8665, Page 851Recorded3/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1938