Skip to content

325 Ivy PlParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5806
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,600
56%
Improvement Value:$255,000
44%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+2.9%
2024$8,060+9.8%
2023$7,340+5.5%
2022$6,961-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968