Skip to content

412 Hickory AveParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block5806
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,600
55%
Improvement Value:$270,600
45%
Total Assessment$601,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,494+3.2%
2024$8,228+10.4%
2023$7,451+5.8%
2022$7,044+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 8826, Page 297NU CodeJudicial / partition (11)Recorded6/21/2005

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8384, Page 145NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2001

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7963, Page 209NU CodeFamily (1)Recorded4/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1938