Skip to content

433 Locust AveParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,199,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block5808
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
26%
Improvement Value:$1,044,700
74%
Total Assessment$1,420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,241+2.9%
2024$19,678+10.4%
2023$17,825+5.6%
2022$16,888+122.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,199,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 3850, Page 285NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3371, Page 970Recorded10/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019