Skip to content

390 Burlington RoadParamus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Date
May 31, 1999

Property Information

Block5810
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,131
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,000
53%
Improvement Value:$333,600
47%
Total Assessment$702,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+3.3%
2024$9,373+10.4%
2023$8,486+5.8%
2022$8,018+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939