Skip to content

412 Burlington Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block5810
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,500
54%
Improvement Value:$297,600
46%
Total Assessment$648,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,161+3.2%
2024$8,873+10.2%
2023$8,050+5.6%
2022$7,621-12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,073DeedBook 2340, Page 1731NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/13/2016

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 7543, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1939