Skip to content

529 Burlington St.Paramus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block6607
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,700
42%
Improvement Value:$673,800
58%
Total Assessment$1,158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,662+3.2%
2024$16,144+10.9%
2023$14,557+5.4%
2022$13,805+23.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 8537, Page 603Recorded1/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1940