Skip to content

437 Terhune AvenueParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block5811
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
55%
Improvement Value:$312,200
45%
Total Assessment$688,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+2.5%
2024$9,480+7.2%
2023$8,844+5.3%
2022$8,398-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 2187, Page 173Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 544, Page 2318NU CodeOutside sample period (5)Recorded10/6/2010

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

DeedBook 7898, Page 3Recorded7/30/1996

Property Built

Built

Year Built: 1962