Skip to content

394 Terhune AvenueParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 13, 1990

Property Information

Block5815
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,097
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,800
63%
Improvement Value:$191,900
37%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,172+3.4%
2024$6,935+11.2%
2023$6,235+6.0%
2022$5,881+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7409, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1938