Skip to content

388 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block5818
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
62%
Improvement Value:$169,000
38%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+3.3%
2024$6,081+10.8%
2023$5,486+5.8%
2022$5,185+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 8202, Page 114NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/27/1999

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7545, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1938