Skip to content

11 Clauss AvenueParamus, NJ 07652

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block5904
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,500
57%
Improvement Value:$306,800
43%
Total Assessment$713,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,902+5.3%
2022$8,450+12.5%
2021$7,513+1.3%
2020$7,420+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 3554, Page 1278Recorded3/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950