Skip to content

625 Paramus RoadParamus, NJ 07652

Built 2011

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block5904
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,500
29%
Improvement Value:$824,300
71%
Total Assessment$1,165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,606+3.0%
2024$16,122+7.7%
2023$14,967+5.2%
2022$14,227+23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 3114, Page 723Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$747,000

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 1154, Page 913NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2012

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 462, Page 2271Recorded6/29/2010

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 9060, Page 93NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/20/2006