Skip to content

643 Birch LaneParamus, NJ 07652

Built 2009

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block5911
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,500
29%
Improvement Value:$957,000
71%
Total Assessment$1,354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,291+2.3%
2024$18,862+7.7%
2023$17,508+18.8%
2022$14,731+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 1073, Page 1983Recorded6/21/2012

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,651DeedBook 212, Page 510NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009