Skip to content

149 Victoria AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block5911
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,697
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
44%
Improvement Value:$493,400
56%
Total Assessment$885,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492-2.3%
2024$12,784+8.5%
2023$11,780+5.4%
2022$11,178-12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,697DeedBook 8474, Page 981Recorded6/4/2002

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 8091, Page 569Recorded8/10/1998

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7336, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1951