Skip to content

112 Azalea StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block6005
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,100
62%
Improvement Value:$246,100
38%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+3.4%
2024$8,874+8.8%
2023$8,156+5.3%
2022$7,745+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 1649, Page 2468NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951