Skip to content

638 Sayre LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 29, 1990

Property Information

Block6005
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,200
60%
Improvement Value:$256,100
40%
Total Assessment$648,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+3.4%
2024$8,549+9.2%
2023$7,831+5.6%
2022$7,414-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 7347, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1951