Skip to content

113 Regis CourtParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block6008
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,700
58%
Improvement Value:$294,000
42%
Total Assessment$693,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+4.6%
2024$9,310+8.6%
2023$8,571+5.2%
2022$8,147+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 1215, Page 740Recorded12/8/2012

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8029, Page 286Recorded12/23/1997

Property Built

Built

Year Built: 1951