Skip to content

604 Roosevelt BlvdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block6009
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
41%
Improvement Value:$580,100
59%
Total Assessment$983,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+3.1%
2024$13,243+8.6%
2023$12,195+3.6%
2022$11,770+35.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,077

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 2074, Page 1327NU CodeFamily (1)Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

DeedBook 8143, Page 309NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/9/1999

Property Built

Built

Year Built: 1955