Skip to content

109 Birchwood RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block6009
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,600
55%
Improvement Value:$330,100
45%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368+3.5%
2024$10,022+26.8%
2023$7,901+5.2%
2022$7,508-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 5052, Page 756NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 4803, Page 1225NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951