Skip to content

607 Roosevelt BlvdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block6015
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
67%
Improvement Value:$203,200
33%
Total Assessment$611,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,575+15.9%
2023$7,398+5.5%
2022$7,012-2.4%
2021$7,181-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 5101, Page 847Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 2737, Page 1937NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 8164, Page 740NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1955