Skip to content

38 Sycamore StreetParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$761,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block6015
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,500
50%
Improvement Value:$404,900
50%
Total Assessment$805,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,373+0.1%
2024$11,356+8.2%
2023$10,493+5.3%
2022$9,966-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$761,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 4983, Page 151NU CodeFamily (1)Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 7483, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1955