Skip to content

40 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block602
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,400
40%
Improvement Value:$498,200
60%
Total Assessment$825,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,487+2.8%
2024$11,172+7.0%
2023$10,443+20.1%
2022$8,696-9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 4008, Page 1256Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 1580, Page 1997Recorded12/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955