Skip to content

156 Caroline RdParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block2705
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,500
49%
Improvement Value:$427,400
51%
Total Assessment$837,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,888+3.1%
2024$11,528+7.7%
2023$10,701+5.5%
2022$10,147+8.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$712,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 3481, Page 539Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 8790, Page 219NU CodeFamily (1)Recorded3/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1962