Skip to content

E 110 Route 4Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2015

Property Information

Block607
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,620,000
39%
Improvement Value:$4,145,700
61%
Total Assessment$6,765,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,314+0.3%
2024$101,023-2.3%
2023$103,375-12.5%
2022$118,197+13.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

DeedBook 9628, Page 282NU CodeUtility right-of-way (20)Recorded10/21/2008

Property Sale

Sale
$5,300,000

From:

To:

DeedBook 9157, Page 351Recorded9/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 2000