Skip to content

585 Winters AveParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block6204
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,500
32%
Improvement Value:$1,097,100
68%
Total Assessment$1,608,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,198+0.2%
2024$24,161+7.4%
2023$22,491-13.3%
2022$25,952+30.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 3620, Page 1490Recorded6/10/2020

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8667, Page 772Recorded3/24/2004

Property Built

Built

Year Built: 2000