Skip to content

577 Winters AveParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6204
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description84,130 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,355,000
37%
Improvement Value:$19,657,900
64%
Total Assessment$30,651,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$456,226+0.3%
2024$454,825+14.1%
2023$398,462+2.3%
2022$389,359+53.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000